foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Przemkowie był wnioskodawcą projektu „Ocalić od zapomnienia”. Projekt obejmował trzy zadania: warsztaty pamiętnikarskie, wycieczkę historyczno-kulturalną do Wrocławia i spotkanie Wieczór wspomnień.

19 września 2018  r. w POK odbyła  się uroczysta premiera publikacji z udziałem autorów, ich rodzin, władz samorządowych, przedstawiciela Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie, radnych Rady Powiatu, dyrekcji POK i Biblioteki w Przemkowie, dyrektorów szkól przemkowskich, przedstawicieli Stowarzyszeń.

Jest to już trzecia publikacja, której inicjatorami byli Wanda Gur i Ryszard Mituła. Została zrealizowana w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” finansowanego ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź SA w Lubinie, Burmistrza Przemkowa i Nadleśnictwa Chocianów. Przy powstaniu tej publikacji brali również udział wolontariusze, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Redaktorem publikacji był Robert Biały. Celem projektu było spisanie 10 indywidualnych wspomnień członków Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Przemkowie i członków Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz osób niezrzeszonych w  Stowarzyszeniach, którzy przeżyli II wojnę światową.

Wydana publikacja pozwoli poznać losy mieszkańców Przemkowa i okolic, utrwalić  historię  i pamięć o tych wydarzeniach. Spotkanie było wspaniałą okazją do zaprezentowania wspomnień. Goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną, którą zaprezentował wydawca publikacji Pan Kamil Krupiński. Prezentacja wspomnień zrobiła duże wrażenie na zebranych i wywołała ożywioną dyskusję na tematy opisane w wspomnieniach.

Uczestnicy projektu oprócz publikacji otrzymali od organizatorów podziękowania za ich ogromny wkład pracy i wysiłek włożony w wydanie publikacji. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że trzecia oferta również doda seniorom energii do życia oraz radości i dumy, że ich wspomnienia są warte podzielenia się historią swojego życia. Tą historyczną publikacją chcą też uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.   

                        

Inicjatorzy i uczestnicy projektu „Ocalić od zapomnienia”. 

 Warsztaty pamiętnikarskie projektu „Ocalić od zapomnienia”.

                          

Autorzy opisanych wspomnień  projektu „Ocalić od zapomnienia”.  

                                                   

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.